Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Siarka niezmiennie od wieków wzbudza ludzkie emocje. Występuje w przyrodzie w postaci minerału identycznego z pierwiastkiem, co jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Zazwyczaj ma barwę jaskrawożółtą, cytrynowożółtą, ale w zależności od domieszek może też wykazywać zabarwienie brunatne, szarożółte, zielonkawe, czerwonawe a nawet czarne.

Znano ją w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymskim Imperium, a także w Chinach i Indiach. Była jedynym, znanym wówczas minerałem, który się palił. 

Wprawdzie słabo widocznym, niebieskawym płomieniem, ale za to z ostrym, gryzącym dymem.

Rzucające się w oczy, żółte osady znajdowano zazwyczaj w dymiących kraterach wulkanów, nic więc dziwnego, że przypisywano jej piekielne pochodzenie. „Ogień i siarka” to prawie synonim kary za grzechy. W tej roli siarka pojawia się już w Biblii, ale także w Nowym Testamencie (Apokalipsa !). W tradycji chrześcijańskiej siarka jest ściśle związana z piekłem i postacią diabła.

Pomimo tak „kontrowersyjnego pochodzenia” już od czasów starożytnych stosowano ją w leczeniu chorób skóry oraz jako kosmetyk do pielęgnacji urody greckich i rzymskich piękności. Pierwiastek „piekielny” okazał się równocześnie „pierwiastkiem piękności”, a wszystko z powodu niezwykłego działania na skórę

[cyt. rp.pl]

  • Rozproszona w wodzie siarka rozmiękcza i powoduje złuszczanie naskórka. Dzięki temu kąpiele siarczkowe znakomicie sprawdzają się w leczeniu chorób skóry z nadmiernym rogowaceniem, łuszczycy, wyprysku łojotokowym, atopowym zapaleniu skóry, czy twardzinie ...
  • Działanie ogólne związane jest z wnikaniem aktywnych związków przez skórę. Podczas kąpieli dochodzi do rozszerzenia naczyń włosowatych i do otwarcia dotąd nieczynnych, co powoduje powstanie rumienia okolic stykających się z wodą. Równocześnie występuje rozszerzenie naczyń podskórnych oraz tych, które są położonych głębiej. Zmianom towarzyszy czynne przekrwienie narządów. Przy przesunięciu dużych objętości krwi krążącej do skóry, pojawia się spadek ciśnienia tętniczego.
  • Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Kąpiele siarczkowe polecane są szczególnie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatiach z towarzyszącymi objawami tj. jak rwa kulszowa i barkowa, w stanach pourazowych narządu ruchu z uszkodzeniem więzadeł, zwichnięciach lub po operacjach ...

O tym jak wielkie znaczenie ma siarka dla istnienia i funkcjonowania każdego organizmu żywego świadczy fakt, że należy do tzw. biopierwiastków, które są wręcz niezbędne do życia. Wprawdzie stanowią tylko około 4% masy ciała, ale są nieodzownym elementem struktur organizmu lub uczestniczą w różnych procesach metabolicznych. Głównym źródłem biopierwiastków są produkty spożywcze.

Wracając do głównego tematu czyli siarki, znajduje się ona we wszystkich komórkach ludzkiego ciała jako ważny składnik struktury białkowej.

Jak wspominałam, znano ją już w czasach starożytnych głównie jako środek przeczyszczający i przeciw-pasożytniczy, a także odkażający (Homer napomyka o tym w Odysei).

Dzisiaj wiemy, że jest także ważna dla utrzymywania prawidłowego stanu i wyglądu skóry, włosów i paznokci. W przypadku jej niedoboru włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędrność i blednie, paznokcie zaczynają się łamać, może wystąpić łuszczyca. Dodatkowo, przy braku siarki inne biopierwiastki, takie jak magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, chlor, jod i potas są trudniej przyswajalne.
Kluczowe znaczenie ma równowaga, bo siarka choć tak potrzebna to w nadmiarze jest szkodliwa. Nadmiar siarki obciąża wątrobę i nerki, prowadzi do bólu i zawrotów głowy, złego samopoczucia, silnych wzdęć, nudności i nieprzyjemnego odbijania, senności i mięśniobóli.

Cytując wiarygodne źródła [luskiewnik.strefa.pl ] :

  • Produkty bogate w siarkę hamują rozwój objawów trądzikowych, łuszczycy, zmniejszają łojotok, działają przeciwbakteryjnie.
  • Działają leczniczo w przypadku stanów zapalnych stawów, mięśni i tkanki łącznej właściwej. Aktywują procesy regeneracji.
  • Ułatwiają procesy detoksykacji i eliminacji toksyn.
  • Pobudzają wzrost włosów i paznokci...
  • Przy zewnętrznym zastosowaniu siarka działa złuszczająco, odkażająco, przeciw-łojotokowo i przeciw-zaskórnikowo.
  • Oczyszcza pory, poprawia krążenie krwi w skórze.
  • Siarka jako jedyny pierwiastek potrafi walczyć z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi skóry. Działa grzybobójczo, ma silne właściwości bakteriobójcze i pasożytobójcze, wspomagające usuwanie bakterii chorobotwórczych i pasożytów, często towarzyszących grzybicom.
  • Była i nadal jest wykorzystywana w leczeniu pasożytniczych i łojotokowych chorób skóry, wyprysków, parchów, liszajów, niektórych odmian łuszczycy.
  • Stosowana jest także do poprawy stanu włosów zniszczonych przez czynniki fizyczne lub chemicznie.
  • Pozwala kontrolować łupież [cosmeticsinfo.org ].

Muszę przyznać, że powyższe informacje zrobiły na mnie duże wrażenie.
Dość długo ignorowałam siarkę z powodu jej drażniącego działania na skórę i błony śluzowe. Karty charakterystyki wyraźnie to podkreślają.

Zaczęłam się „przyglądać piekielnemu pierwiastkowi” bez entuzjazmu, pod wpływem sugestii (nie pierwszy raz wink) i ... zaciekawił mnie.

Ostatecznie zrobiłam kilka kostek mydła z siarką, myśląc o skórze mocno zanieczyszczonej, trądzikowej, ewentualnie z zaburzeniami złuszczania naskórka.

Pierwsze wrażenia były mieszane :

  • przede wszystkim niezbyt przyjemny zapach siarki (a niby jak ma pachnieć mydło siarkowe ?), a poza tym
  • w przypadku mojej mocno dojrzałej, suchej skóry stwierdziłam, że za bardzo wysusza. W sumie nic dziwnego skoro działa silnie złuszczająco i dezynfekująco.

    Z braku odpowiednich podmiotów do testowaniaŚmiech, mydła odstały kilka miesięcy w ciemnym kącie. Po pewnym czasie, sama już nie wiem dlaczego zaczęłam używać mydła siarkowego do mycia włosów. Okazało się, że dla moich włosów był to przysłowiowy "strzał w dziesiątkę". Wprawdzie po umyciu włosy są dość sztywne, ale wystarczy pozwolić by wyschły w sposób naturalny i stają się miękkie i jednocześnie puszyste.
    Przy okazji zniknęły wszelkie symptomy łupieżu (drobne, ale irytujące)! Niektórym użytkownikom przeszkadza zapach siarki, który może się utrzymywać na włosach przez pewien czas, ale dotyczy to głównie dłuższych fryzur.
    Moja 3 centymetrowa grzywka na nos mi nie spada Pokazuję język

    Temat siarki powrócił przy okazji „wariacji” na temat mydeł potasowych.
    Z obserwacji wynika, że mydła potasowe,  w postaci past, lepiej od mydeł sodowych (kostek) zmiękczają naskórek przez co zwiększają efektywność peelingu.
    Być może przyczyna leży w większej lepkości – mydło w bardziej skondensowanej postaci pasty dłużej utrzymuje się na skórze co umożliwia intensywniejsze działanie na naskórek. W przypadku mydła siarkowego oznacza to także bardziej intensywne działanie siarki.

Po kolejną porcję informacji zapraszam do sklepiku

Admin smile


źródła :
rp.pl
www.poradnikzdrowie.pl
luskiewnik.strefa.pl
cosmeticsinfo.org
rozanski.li
dieta.mp.pl
www.ofeminin.pl
www.basia.tomp.pl

You have no rights to post comments