Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przebarwienia pigmentacyjne skóry

Zaczęło się jak zwykle niewinnie – postanowiłam zamieścić informację o wynikach testu specjalnych kremów do rąk, które zgodnie z zapewnieniami producentów miały usuwać przebarwienia pigmentacyjne. Ponieważ trudno pisać o czymś, bez wcześniejszego zdefiniowania wprowadzanych podstawowych pojęć, zaczęłam szukać definicji przebarwień pigmentacyjnych. No i oczywiście, jak zwykle ugrzęzłam w powodzi informacji i znowu – zamiast krótkiego przedstawienia wniosków testu – wyszła mi epistoła na temat przebarwień „w ogóle”. Przepraszam - ja pomimo najszczerszych chęci nie potrafię pisać dobrze, czyli krótko (tak jak kapitan Borchardt nie mógł jeść małoPuszcza oczko).

Ogólnie przebarwienia są dzielone na naskórkowe – powstające w naskórku i skórne (w warstwie brodawkowej skóry właściwej), ale ograniczymy się do naskórkowych.
Przebarwienia naskórkowe mogą być związane :

  1. z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku
  2. z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów:

Podstawowe rodzaje przebarwień naskórkowych.

pipiNajpowszechniej spotykane przebarwienia to piegi - liczne, drobne (wielkości 1-5 mm), nieregularne, jasno - lub ciemnobrązowe, niezłośliwe plamy barwnikowe powstające pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej występują na skórze twarzy i kończyn górnych. Piegi są gładkie, nie wystają ponad poziom skóry. Przyczyną brązowego zabarwienia jest nadmiar melaniny, przy normalnej ilości melanocytów. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i podlega dziedziczeniu. Występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne. W przeciwieństwie do plam soczewicowatych (o nich dalej), charakteryzujących się większym zagęszczeniem melanocytów, niż w skórze zdrowej, nagromadzenie melanocytów w piegach jest mniejsze niż w otaczającej skórze. Często występują u dzieci, a z wiekiem ich ilość może się zmniejszać.

Mają wiele nazw : plamy wątrobowe, starcze, plamy pigmentacyjne, ostudy. Pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie.

Nazwa "ostuda" oznacza plamy powstające w wyniku zmian hormonalnych. Często są związane m.in. z :

  • ciążą,
  • stosowaniem doustnej antykoncepcji,
  • stosowaniem zastępczej terapii hormonalnej,
  • okresem menopauzy
  • niedoczynnością nadnerczy,
  • nadczynnością tarczycy

Co ciekawe, jeszcze kilka wieków temu mówiono, że tego typu plamy powstają podczas ciąży wskutek niezaspokojonych żądz przyszłych matek (w niektórych krajach wierzy się w to do tej pory).

Innymi przyczynkami do powstawania przebarwień bywają :

  • choroby wątroby,
  • działanie substancji znajdujących się w lekach czy kosmetykach.

Uwaga na kosmetyki - substancje w nich zawarte mogą działać fotouczulająco i fototoksycznie. Nie stosujmy w lecie na dzień kremów z kwasami owocowymi lub z retinolem, gdyż w połączeniu ze słońcem mogą podrażniać skórę. Diaminofenole obecne w kosmetykach często wywołują reakcje alergiczne, a benzofenon, zawarty w kremach odbijających promienie słoneczne, może prowadzić nawet do rozwoju nowotworów skóry. Ponadto zagrożeniem dla skóry są kosmetyki i perfumy zawierające olejek bergamotowy, szminki na bazie eozyny, wybielacze optyczne w mydłach i detergentach.
Przy wyborze preparatu należy więc brać pod uwagę jego skład. Najlepsze są kosmetyki bez dodatków zapachowych (brak zapachu nie oznacza braku dodatków zapachowych - czasem są dodawane dla zamaskowania naturalnego zapachu składników).
Przed wyjściem na słońce czy do solarium nie można stosować kosmetyków upiększających ani perfum.
Także niektóre leki mogą prowadzić do przebarwień skóry. Należą do nich sulfonamidy, tetracykliny, cytostatyki, środki przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, leki moczopędne.

liverspotsPlamy wątrobowe to najpopularniejsza nazwa nietypowych przebarwień, przyjmujących postać brązowawych plam na skórze. Określenie "plama wątrobowa" pochodzi od pojęcia Macula hepatica, oznaczającego przebarwienia skóry o brązowawym, podobnym do koloru wątroby, zabarwieniu. Rozróżnia się plamy wrodzone oraz pojawiające się w ciągu naszego życia.

Wrodzone plamy wątrobowe nazywa się fachowo lentigo, co po łacinie oznacza plamę soczewicowatą. Jest to zazwyczaj mała plama o wyraźnych konturach. Tego typu zmiany na skórze są w zasadzie niezłośliwe. Wszystkie niezłośliwe zmiany skórne nazywa się znamionami.

 

plamaNiestety występuje również plama soczewicowata złośliwa, inicjująca czerniaka skóry zwana plamą Hutchinsona (zdjęcie obok). Jest ona duża, brązowa i występuje na ogół na policzku. Na szczęście, cechuje się niskim potencjałem złośliwości i może pozostawać niezmienna przez całe dziesięciolecia.

Jak powstają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe składają się z melanocytów i powstają w wyniku ich zbyt dużego nagromadzenia lub wskutek zwiększonej produkcji melaniny. Ten rodzaj plam pigmentacyjnych nie powstaje w wyniku działania promieniowania słonecznego, lecz jest dziedziczony.

Wskutek działania promieni słonecznych powstają zazwyczaj plamy, które popularnie nazywa się plamami starczymi lub posłonecznymi, ich fachowe określenie to Lentigo solares. Na powstanie tego rodzaju plam narażone są znowu przede wszystkim znowu osoby o jasnej karnacji skóry. Pojawiają się one tylko na tych częściach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie. Określenie "plamy starcze" wzięło się stąd, że tego rodzaju przebarwienia skórne pojawiają się zazwyczaj w wieku dojrzałym (mniej więcej po 40 roku życia). Statystycznie dotyczą 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym.

Chociaż plamy starcze same w sobie nie są groźne, ich pojawienie się świadczy o uszkodzeniu skóry wskutek nadmiernego opalania. Wyglądem przypominają one plamy dziedziczne. Są tak samo mocno zarysowane, mają kształt koła, kwadratu lub gwiazdy i mogą osiągać średnicę nawet do pięciu centymetrów. Często są pstrokate – mają nieregularne zabarwienie i dlatego są mylone z najniebezpieczniejszym rakiem skóry, czerniakiem złośliwym.

Plamy wątrobowe a rak skóry

Bardzo ważne jest określenie typu posiadanego przebarwienia, ponieważ z niektórych plam wątrobowych może powstać nowotwór (np. czerniak złośliwy). O ocenę plam powinno się poprosić co najmniej raz na trzy lata lekarza rodzinnego. Ponoć z Lentigo simplex, normalnych plam wątrobowych, utworzonych z melanocytów, nie powinien powstać rak skóry.
Natomiast z innego rodzaju przebarwienia – znamienia dysplastycznego, które w określonym stadium wygląda bardzo podobnie do plam wątrobowych, może powstać czerniak złośliwy. Oba rodzaje plam mają ciemnobrązowy kolor, są płaskie, mają okrągły lub owalny kształt, a ich średnica nie przekracza zazwyczaj pięciu milimetrów. Można je rozróżnić jedynie za pomocą specjalnego badania.

Ostatnio wśród naukowców panuje opinia, że liczba posiadanych plam wątrobowych wiąże się z przewidywaną długością życia człowieka. Im więcej plam pigmentacyjnych ma dana osoba, tym dłuższe ma być jej życie. (Hmmm. – dod. Admin).

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.


Tyle tytułem wprowadzenia, a teraz przejdziemy w końcu do meritum tegoż artykułu.

W ramach testu zleconego specjalistycznemu laboratorium, poddano badaniom siedem kremów do rąk, dostępnych w polskich sklepach, których producenci deklarują redukcję plam pigmentacyjnych starczych umiejscowionych na dłoniach.

Przetestowano takie marki kremów jak: Biotherm, Clinique, Dove, Eubos, Lancôme, La Roche-Posay i Nivea.

Niestety, test rozwiewa wszelkie nadzieje - nawet po miesiącach wklepywania kremów skóra ochotniczek nie została rozjaśniona w najmniejszym stopniu.

Poniżej cytuję wnioski :

Badania kremów do rąk zostały zlecone przez niemiecką Fundację Warentest i trwały trzy miesiące. W tym czasie ochotniczki dwa razy dziennie wcierały testowane kosmetyki w skórę dłoni. Ściślej rzecz ujmując, wcierały kremy tylko w określone testowe partie skóry. Pozostałe części dłoni pozostały nietknięte, aby na końcu można było porównać efekty. A jaki był ten koniec? To było wielkie rozczarowanie:

Pomiary przy użyciu chromametru, specjalnego urządzenia do mierzenia barw, wykazały brak jakichkolwiek zmian w kolorze skóry w porównaniu z fragmentami dłoni nie smarowanymi kremami. Okazało się, że żaden z badanych produktów nie był w stanie, nawet w niewielkim stopniu, rozjaśnić plam pigmentacyjnych.

Wniosek z testu jest oczywisty: O kremach do rąk obiecujących zmniejszanie przebarwień na skórze możemy spokojnie zapomnieć. Wiąże się z tym pewna niezaprzeczalna korzyść - sporo pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni. W końcu kosmetyki na plamy pigmentacyjne należą do najdroższych na rynku. Tylko dwa kremy z naszego testu nie są specjalnie drogie: to Nivea i Dove, za których 100 ml zapłacimy po około 13 zł. Pozostałe to już większy wydatek – za taką samą ilość trzeba płacić w granicach 100 zł. Najdroższy wśród badanych kosmetyków to krem Lancôme, którego 100 ml kosztuje blisko 200 zł.

Każdy badany krem uzyskał w teście ocenę niedostateczną, w końcu kupujemy je dla obiecywanego działania, czyli w tym wypadku redukcji przebarwień.

Dla sprawiedliwości należy dodać, że wysoko oceniono ich własności kosmetyczne, a ponadto każdy z kremów w opisywanym teście daje większą lub mniejszą ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Ochotniczkom biorącym udział w teście do gustu przypadły w szczególności: konsystencja, rozsmarowywanie, a także pielęgnacyjne działanie na skórę oraz zapach. Również nawilżanie zostało wysoko ocenione w przypadku wszystkich kremów. Co ważne, nie było też skarg na skutki uboczne.

W Polsce wyniki testu opublikował styczniowy numer magazynu „Pro-Test” na www.Pro-Test.pl.


Cóż więc pozostaje osobom, które chcą zwalczyć przebarwienia na skórze?

Profilaktyka:
Nawet jeśli za pomocą kremu nie możemy ich zmniejszyć, zawsze warto im zapobiegać. A to jest możliwe – podstawą uniknięcia przebarwień jest ochrona przed promieniowaniem UV. Szczególnie istotne jest ograniczenie naświetlenia słonecznego w godzinach południowych poprzez osłanianie ciała odzieżą oraz stosowanie zewnętrznych preparatów ochronnych, przede wszystkim kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Im wyższy faktor, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UV.
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana w Polsce od kwietnia do końca września. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok, niezależnie od pory roku.

Leczenie - kosmetyczne usuwanie plam wątrobowych

Kremy wybielające
Krem wybielający nie usuwa plam pigmentacyjnych, lecz jedynie je rozjaśnia.

Zabieg laserowy
Podczas takiego zabiegu naświetla się miejsca, w których występują plamy, specjalnymi urządzeniami laserowymi. Wywołuje się w ten sposób miejscowe zapalenie, które po utworzeniu się strupa przeważnie zagaja się, nie pozostawiając blizn. Stan zapalny w miejscu, gdzie nagromadziła się zbyt duża ilość pigmentu, prowadzi do jego odtransportowania. Metoda laserowa jest przyjazna dla skóry, niemal nie sprawia bólu i nadaje się zarówno do dużych, jak i małych powierzchni. Usuwanie plam pigmentacyjnych za pomocą promieni lasera niesie jednak ryzyko przebarwienia skóry.

Dermabrazja
Dermabrazja pomaga poprzez kontrolowane ścieranie wierzchniej warstwy skóry. Po zabiegu skóra jest w widoczny sposób wygładzona. Polega na zeszlifowaniu przebarwionej skóry. Metoda ta może być stosowana również na dużych powierzchniach. Także po tej kuracji, polegającej na zeszlifowaniu, skóra może ulec przebarwieniu. Poza tym w przypadku zbyt głębokiego zeszlifowania skóry mogą mieć miejsce zaczerwienienia, blizny, krwawienia, uszkodzenie nerwów, a w efekcie także uczucie drętwienia.

Peeling
Plamy pigmentacyjne można także zetrzeć ze skóry za pomocą peelingu chemicznego. W przypadku peelingu skóra jest mocno podrażniona. Po peelingu chemicznym, polegającym na złuszczaniu skóry, może się zdarzyć, że skóra zregeneruje się zbyt szybko. W takim przypadku mogą pozostać jasne przebarwienia. Istnieje też możliwość przeprowadzenia nieco łagodniejszego peelingu z użyciem kwasów owocowych. Stosuje się wtedy kwas glikolowy (AHA, z trzciny cukrowej). Podczas peelingu i po nim powinno się jak najmniej dodatkowo drażnić skórę, dlatego wolno stosować tylko specjalne, łagodne szampony i mydła. Skutkami ubocznymi mogą być blizny i zmiany pigmentacyjne.

Krioterapia
Podczas krioterapii usuwa się pojedyncze plamy pigmentacyjne za pomocą płynnego azotu. W chwili nanoszenia płynnego azotu na plamę pigmentacyjną jego temperatura wynosi 190 stopni Celsjusza.

Elektrokaustyka
W przypadku elektrokaustyki w celu usunięcia plam pigmentacyjnych używa się – w przeciwieństwie do krioterapii – wysokiej temperatury. Pojęcie elektrokaustyka pochodzi z greckiego kausto, co znaczy "spalony". W tej metodzie nie używa się skalpela, lecz oddziela lub odparowuje się tkankę za pomocą krótkich, intensywnych impulsów elektrycznych.

W przypadku każdej z metod w miejscu leczenia mogą się pojawić stany zapalne. Dlatego często zaleca się profilaktyczne zażywanie antybiotyku. Żeby rany zagoiły się jak najszybciej, po zabiegu powinno się zrezygnować z zażywania nikotyny i leków hamujących krzepliwość krwi. Nie powinno się także korzystać z kąpieli słonecznych. Najlepiej będzie, jeśli się z nich zupełnie zrezygnuje na okres 6 miesięcy. Zazwyczaj rany goją się po upływie około 10 dni

Dla porównania opinia z portalu farmaceutyczno-medycznego www.pfm.pl
Jaka metoda profilaktycznego usuwania znamion barwnikowych jest najlepsza? Jedyną właściwą metodą jest ich chirurgiczne wycięcie wraz z odpowiednim marginesem skóry - po to, by móc potem zbadać znamię pod mikroskopem i ocenić, czy zmiana została usunięta w całości. Usuwanie znamion za pomocą inych metod (laserem, metodą kriochirurgii, elektrokoagulacji) jest niedozwolone, gdyż nie pozwala na późniejszą ocenę histopatologiczną.


Wasz Admin Uśmiech

źródła :

www.laser-medica.szczecin.pl
www.pro-test.pl
www.pfm.pl/u235/navi/200428/back/200422
- mgr Edward Ozga Michalski
www.blubit.com.pl/science/25/tresc.htm


Komentarze   
0 # przebarwienia pigmentacyjne - Mydła Naturalne TULITrudi 2021-01-03 14:41
Thanks for finally talking about >przebarwienia pigmentacyjne - Mydła Naturalne TULI
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Macula błądMacula 2018-09-24 22:05
Macula a nie macua. W linku poniżej zobaczy pani przyczyne błędu jaki ktoś popełnił i tak wszyscy kopiują . Macula po łacinie oznacza plama . Nie ma natomiast słowa macua ( bez literki l). W książce poniżej ma pani w tytule macula hepatica a w tekście poniżej jest „zjedzona” czcionka literki L , No i tak zostało ....
https://books.google.pl/books?id=-RUgNLKnw2kC&pg=PA936&lpg=PA936&dq=macua+hepatica&source=bl&ots=NgQsTCgjLq&sig=YygRb7twJh-rvrrNv5s8yUE5hUw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj4ioGG0NTdAhUMCCwKHXDYAs0Q6AEwBHoECAQQAQ#v=onepage&q=macua%20hepatica&f=false
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: Macula błądadmin.. 2018-09-24 22:18
bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi - już poprawiam :-)

z pozdrowieniami,

Admin..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz