Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jakie własności powinny mieć środki do pielęgnacji skóry ?

Spójrzmy na naszą skórę – czego potrzebuje aby była w dobrym stanie ?

Zdrowa skóra zawiera około 10% wody. Obecność wody warunkuje jej elastyczność, wytrzymałość, odporność i WYGLĄD. Jeżeli w skórze jest mniej wody, to jest ona zbyt sucha i należy jej jakoś tą brakującą wodę dostarczyć.  Warstwa rogowa naskórka zawiera NMF – naturalny czynnik nawilżający. NMF stanowi około 10% warstwy rogowej. Jego głównymi składnikami są aminokwasy, mleczan sodu, PCA, mocznik, sole magnezu, sodu wapnia i innych pierwiastków. Kiedy naskórek absorbuje wodę z powietrza (lub kosmetyków) rozpuszcza ona te molekuły, które zaczynają działać jak humektanty (substancje nawilżające). Jeżeli w powietrzu jest mało wilgoci (suche powietrze) lub skóra jest uszkodzona, ilość NMF jest zmniejszona i nie nawilża  komórek dostatecznie. To jest sytuacja, w której szukamy kosmetyków zawierających humektanty aby zabezpieczyć i zregenerować uszkodzony naskórek. Sama woda nie wystarczy – paruje zbyt szybko. Dlatego musimy sięgnąć po dodatkowe środki.

W pielęgnacji skóry  potrzebujemy 4 rzeczy :

1. oczyszczenia – usunięcia zanieczyszczeń, toksyn, produktów przemiany materii i niebezpiecznych czynników pochodzących z otoczenia,

2. uszczelnienia – musimy zmniejszyć utratę wody przez komórki naskórka (TEWL – transepiedermalna utrata wody). W tym celu używamy substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie i tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną -  tłuszczy, które zatrzymują wodę w głębszych warstwach naskórka.

3. nawilżenia – za pomocą humektantów – substancji silnie higroskopijnych, które pozwalają utrzymać wodę w skórze, a także wchłaniają wodę z powietrza.

4. zmiękczenia - emolientów – substancji zmiękczających suchą, szorstką skórę i w efekcie zapobiegających dalszym uszkodzeniom naskórka

Jak to działa w praktyce ?

Środki pielęgnacyjne powinny :

1. oczyszczać,
2. uszczelniać,
3. nawilżać,
4. zmiękczać

Wymagania te dotyczą różnych kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak mleczka do ciała czy mydła. Nie będę się odnosić do mleczek, ale popatrzmy jak powyższe wymagania są realizowane przez mydła naturalne.

1. oczyszczanie - przetłuszczone mydła delikatnie oczyszczają skórę, nie uszkadzając naskórka, ponieważ nie zawierają wolnego wodorotlenku sodu, nie zawierają też  syntetycznych detergentów.

2. uszczelnianie - powinny wytwarzać na skórze ochronną warstwę uszczelniającą.  Taką rolę spełniają niezmydlone oleje, masła i woski zawarte w mydłach. Ponieważ nie rozpuszczają się w wodzie, po umyciu pozostają na skórze w postaci cieniutkiej warstwy nie przepuszczającej wody i blokującej w ten sposób jej utratę (TEWL). Woda , która przedostaje się do naskórka podczas mycia nie może wyparować (bez zabezpieczenia woda wyparowuje w ciągu 10-20 minut).

3. zmiękczanie - powinny działać zmiękczająco. Większość ze wspomnianych niezmydlonych olejów i maseł to uznane emolienty. Charakterystycznym przykładem jest masło shea, które jest jednym z najlepiej zmiękczających środków naturalnych, a duża jego część nie ulega zmydleniu i zachowuje swe własności w mydle.

4. nawilżanie - powinny nawilżać, a więc zawierać humektanty. Takim humektantem obecnym w mydłach naturalnych jest gliceryna, która jest produktem ubocznym zmydlania kwasów tłuszczowych. Przyjmuje się, że stanowi ona około 10% masy mydła. Gliceryna jest BARDZO efektywnym humektantem. Wykazano, że przyspiesza odzyskiwanie barierowej własności naskórka utraconej w wyniku jego uszkodzenia. Gliceryna jest lepka, nie zmywa się łatwo i pozostaje na powierzchni skóry.

Czy pamiętacie reklamę mydła Dove – prezentującą to „coś”, co pozostaje na skórze umytej „zwykłym” mydłem ? Jeżeli „zwykłe” mydło to przetłuszczone mydło naturalne, to tym „czymś” co pokazuje reklama jest ochronna warstwa olejków i maseł roślinnych oraz nawilżająca warstwa gliceryny Uśmiech


wykorzystano informacje :
pl.wikipedia.org
www.pgbeautygroomingscience.com

Komentarze   
0 # MydłoPrzemek 2015-02-17 20:00
Faktycznie, osad pozostający w wannie po mydle jest tłusty.

You have no rights to post comments