Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Od czasu do czasu słyszę pytanie : które mydło jest najlepsze ?

Oczywiście chodzi wyłącznie o mydła naturalne, bo zbyt mało wiem o tak zwanych „mydłach komercyjnych”, które nawiasem mówiąc często w ogóle mydłami nie są.

Zazwyczaj odpowiadam, że odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, trudno uogólniać, ponieważ reakcje u różnych osób mogą być bardzo różne, a w dodatku mogą się z czasem zmieniać. W moim przypadku mydło z siarką świetnie się spisuje przy myciu włosów, ale do mycia twarzy absolutnie się nie nadaje. Kiedyś mydło kokosowe wysuszało mi skórę dłoni, a od pewnego czasu już nie. Dlaczego? Nie mam pojęcia!

W tej sytuacji, jedyne co można poradzić to próbowanie i porównywanie różnych produktów.

Wszystko można oceniać definiując obiektywne kryteria ilościowe w rodzaju : ile i jaką tworzy pianę, czy jest wydajne itp, ale dla nas to nie są kwestie najważniejsze.

Moim zdaniem, najważniejsze jest działanie pielęgnacyjne i oczyszczające.

Czy mogłabym wybrać „najlepsze mydło”? Oczywiście, że mogę, ale taka ocena zawierałaby zbyt wiele subiektywnych elementów aby mogła być użyteczna dla innych. Może to zabrzmi dziwnie, ale zasadniczo wszystkie przetłuszczone mydła naturalne to ten sam rodzaj produktu i w sumie niewiele się między sobą różnią.  Oczywiście jedne efektywniej zbierają tłuszcz, inne lepiej natłuszczają skórę, dodatki aktywne też dokładają swoje działanie, ale „z grubsza”, obiektywnie, wszystkie działają podobnie.

Właśnie dlatego, subiektywna ocena ma podstawowe znaczenie.

No dobrze, małe mydlarnie produkują niewiele rodzajów mydeł, w stosunkowo niedużych ilościach – można je testować, porównywać, wybierać. A jak to jest w przypadku kontrahentów, którzy kupują i sprzedają duże ilości ? Jak porównują produkty różnych oferentów?

Badania marketingowe są kosztowne i czasochłonne. Czy jest jakieś kryterium, które pozwala choćby wstępnie ocenić oferowane produkty i wybrać „najlepsze” do dalszej oceny?

Jeszcze inna kwestia - nie wszyscy producenci mydeł robią je od podstaw, mieszając tłuszcze i ług. Jak się okazuje bardzo często korzystają z gotowych baz mydlanych, sprzedawanych między innymi w postaci tzw. noodles.

Jak ocenić, która baza jest najlepsza ?

Nie mam pojęcia jak działają duże firmy handlowe, nie korzystam też z gotowych baz mydlanych, ale „przyciśnięta do muru” przypomniałam sobie o TFM.

Obiektywny, bo mierzalny fizycznie, parametr służący do oceny mydeł czy baz mydlanych. Fakt, że stosowany głównie w odniesieniu do mydeł komercyjnych, ale spróbujmy go użyć także do oceny przetłuszczonych mydeł naturalnych.

TFM – angielski skrót od total fat matter, a po polsku “ile mydła w mydle”. Wartość TFM określa procentową zawartość mydła właściwego (sól sodowa kwasu tłuszczowego) w danym produkcie.

Standardowo, im większa wartość TFM tym lepsze mydło.

Źródła podają, że wysokiej jakości bazy mydlane mają TFM minimum 78% i maksymalnie 14% wody.

Dawniej przyjmowano, że

 1. gatunek nr.1 odpowiadał TFM o wartości minimum 75%,
 2. gatunek nr.2 to TFM pomiędzy 65% i 75%,
 3. gatunek nr.3 pozostałe

Natychmiast pojawia się pytanie – a ile wynosi TFM dla mydeł sodowych TULi ?

Zazwyczaj TFM jest wyznaczany doświadczalnie poprzez traktowanie próbki kwasem mineralnym, jednak można go także oszacować na podstawie receptury i wybranych standardowych parametrów tłuszczy.

Przyjrzyjmy się procesowi robienia mydła naturalnego w naszej mydlarni. Wybierzemy najprostszą recepturę, bez dodatków w rodzaju glinki, zioła czy aromaty.

Mydło oliwkowe z niewielkim przetłuszczeniem.

 • łączymy tłuszcze i wodny roztwór wodorotlenku sodu,
 • w wyniku reakcji zmydlania powstaje mieszanina :
 1. sole sodowe kwasów tłuszczowych czyli mydło właściwe,
 2. gliceryna wytrącona z tłuszczu,
 3. woda,
 4. niezmydlona część tłuszczu

TFM to procentowy udział mydła właściwego. Oczywiście można to wyliczyć, ale dlaczego nie skorzystać z dostępnych narzędzi?wink  Skorzystałam z kalkulatora.  Pamiętajmy, powyższe wartości są tylko szacunkowe.

Dla mydła oliwkowego TULi wartość TFM wynosi 72,2%. Nie jest źle, ale do 1 gatunku trochę brakuje smile

Dla porównania, dla mydła TULi dla alergików wynosi odpowiednio 71,6%.

Co można zrobić, żeby podwyższyć TFM ?

Jedyny sposób to usunąć z mieszaniny składniki, które nie są mydłem właściwym :

 1. w miarę możliwości odparować wodę. Efekt praktyczny to twardsze mydło, wydłuża się czas użytkowania - POZYTYWNE,
 2. usunąć glicerynę. Efekt (z grubsza) to słabsze działanie pielęgnacyjne – NEGATYWNE.
 3. usunąć niezmydlone tłuszcze. Efekt – słabsze działanie pielęgnacyjne, mniejsze nawilżanie skóry - NEGATYWNE.

Jako ciekawostkę podam Wam, że manipulując parametrami procesu zmydlania "udało mi się dociągnąć" TFM dla mydła oliwkowego do 86,4%.  TEORETYCZNIE.

Jak widać, w przypadku przetłuszczonych mydeł naturalnych wzrost wartości TFM niekoniecznie oznacza lepsze mydło.  

Kiedy wysoka wartość TFM ma istotne znaczenie ?

Dla oceny mydeł gospodarczych (pranie), a także w przypadku oceny jakości bazy mydlanej. Podobno zdarza się, że dla poprawienia twardości, a także obniżenia kosztu wytworzenia, do mydła dodaje się wypełniacze i utwardzacze takie jak kaolin czy talk. Ani jeden ani drugi nie mają własności myjących/piorących  i w większych ilościach raczej nie poprawiają własności pielęgnacyjnych.

Obawiam się, że pytanie –  jakie/ które mydło jest najlepsze  nadal pozostanie bez odpowiedzi laughing

z pozdrowieniami,

Wasz Admin

... 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jak już wspominałam w poprzednim wpisie późna jesień to dla mnie czas siedzenia w domu. Za oknem ciemno i zimno, a więc więcej uwagi zaczynam poświęcać temu co w środku. No i podświadomie szukam czegoś co wprawia w dobry nastrój smile

Lista potencjalnych „poprawiaczy” jest wcale spora :

wygodny fotel, ciekawa książka, odrobina nalewki lub grzańca, .... itp

A ponieważ jednym z najsilniej oddziałujących na nastrój zmysłów jest węch, a więc niezbędnym dopełnieniem powyższej listy są zapachy, które nas otaczają.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ostatnio pisałam o lecie, a dzisiaj za oknem późna jesień. Większość ogląda się za ciepłym kątem, wygodnym fotelem i wciągającą książką (przynajmniej „piecuchy” podobne do mnie smile

Nastał czas krótkich dni i długich wieczorów – niewiele słońca, zimno, wietrznie i sporo deszczu, a na dodatek „wyłysiały” las za oknem. Melancholia czai się w kącie więc nic dziwnego, że zazwyczaj o tej porze roku wracam do aromato i zapachoterapii. Ale o tym za chwilę, najpierw trochę nowin smile

Wprawdzie rzadko piszę, ale to nie znaczy, że w mojej mydlarni nic się nie dzieje!

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

UPAŁ!   Nareszcie przyszło prawdziwe lato! Tym przyjemniej, że wiosna raczej nas nie rozpieszczała.

Gdy temperatura podnosi się do 30 stopni (lub wyżej), powietrze zaczyna mi pachnieć Grecją i nadchodzi tęsknota za wakacjami.  W tym roku  niestety nie mogę wyjechać więc muszę uruchamiać wyobraźnię wink Nie jest  łatwo choć wyobraźni mi nie brakuje 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Witam wszystkich gości Uśmiech

tym serdeczniej, że ostatnio tak rzadko mam czas tu zaglądać.

Rozpoczął się kolejny rok, zbliża się kolejna wiosna, tradycyjnie czas na nowe pomysły i remanenty. Jak pokazuje doświadczenie, zapewne znowu  tylko niewielka część zostanie  zrealizowana, ale póki co trzeba próbowaćPuszcza oczko