Być może jeszcze nie do wszystkich dotarła informacja, która kilka miesięcy temu poruszyła środowisko związane z mydłami naturalnymi (i nie tylko). Mam na myśli decyzje FDA związane z tzw. mydłami antybakteryjnymi.
W skrócie : we wrześniu 2016 Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zakaz sprzedaży mydeł tzw. antybakteryjnych, zawierających którąkolwiek z 19 popularnych substancji o działaniu bakteriobójczym, w tym triclosanu. Producenci mają rok na wycofanie produktów niespełniających nowych norm.
Siarka niezmiennie od wieków wzbudza ludzkie emocje. Występuje w przyrodzie w postaci minerału identycznego z pierwiastkiem, co jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Zazwyczaj ma barwę jaskrawożółtą, cytrynowożółtą, ale w zależności od domieszek może też wykazywać zabarwienie brunatne, szarożółte, zielonkawe, czerwonawe a nawet czarne.
Kąpiel towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów, chociaż pierwotnie należała raczej do religijnych, mistycznych obrzędów oczyszczenia fizycznego i duchowego.
Nagietek lekarski - niezwykła roślina w zasięgu ręki.
Calendula officinalis - parafrazując znane powiedzenie z pierwszej, polskiej encyklopedii powszechnej można by powiedzieć „nagietek jaki jest każdy widzi”
Niewątpliwie nagietki należą do najbardziej popularnych roślin. Pochodzą z rejonu śródziemnomorskiego, ale w naszych stronach te intensywnie pomarańczowe kwiaty są popularne od dawna.
Jojoba (wymawiane : chochoba lub żożoba)
Wosk, choć powszechnie spotyka się nazwę „olejek jojoba”, prawdopodobnie dlatego, że w temperaturze pokojowej jest ciekły.
Od dość dawna należy do moich ulubionych kosmetyków, ale dopiero ostatnio zaczęłam go dodawać do mydeł i z tej okazji przedstawiam poniżej trochę informacji na jego temat
Szałwia i pokrzywa - nadzwyczajne działanie, "zwyczajnych" ziółek
Ostatnio dociera do mnie coraz więcej zapytań o mydła odpowiednie dla przetłuszczających się włosów. W odpowiedzi na nie w ofercie pojawiło się mydło szałwiowe. Mydło zrobione głównie z oleju szałwiowo-pokrzywowego. Przyglądając się uważnie można w nim także zauważyć okruszki liści szałwi i pokrzywy.
Zrobiłam je pod wpływem informacji o nadzwyczajnym działaniu tych ziół na skórę, a zwłaszcza na włosy. Trzeba przyznać, że sporo osób je używa (łącznie ze mną), zapasy szybko znikają, a do jego zrobienia potrzebny jest wyciąg olejowy z ziół (olej szałwiowo-pokrzywowy). Sporządzanie wyciągu jest czasochłonne, ale w czasie macerowania olej nabiera pięknego, zielonego koloru i ziołowego zapachu.
Alkanna tinctoria, Alkanna barwierska czyli ciąg dalszy informacji na temat surowców, z których korzystamy.
Ostatnio sporo czasu poświęcam ziołom. W dodatku interesują mnie w szczególnym kontekście, który być może zainteresuje także Was

Elaeis Guineensis Oil - ceniony jako składnik diety i kosmetyk w krajach naturalnego występowania (największe plantacje są w Malezji).
Z zasady staram się nie zamieszczać moich opinii na temat produktów kosmetycznych konkretnych producentów i rzadko o nich piszę. Tym razem "przyglądam się" konkretnym produktom wyłącznie po to by przedstawić różnice, które moim zdaniem są istotne. Staram się podawać fakty i opinie osób kompetentnych - ocenę pozostawiam Wam
Thymus vulgaris, TYMIANEK.
Jedno z moich ulubionych ziół. Od wielu lat rośnie latem na moim balkonie. Drobne, zielone listki o niezwykle intensywnym zapachu, który najczęściej kojarzymy z pieczonym kurczakiem lub tostami.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec