Thymus vulgaris, TYMIANEK.
Jedno z moich ulubionych ziół. Od wielu lat rośnie latem na moim balkonie. Drobne, zielone listki o niezwykle intensywnym zapachu, który najczęściej kojarzymy z pieczonym kurczakiem lub tostami.
Poniższy tekst jest przedrukiem tekstu opublikowanego kilka miesięcy temu. Uznałam, że warto zamieścić go ponownie
Podczas wakacji na Rodos okazało się, że grecki tymianek pachnie jeszcze intensywniej niż ten z mojego balkonu. Cudo!
Nie mogłam się oprzeć, kupiłam sporą paczkę chociaż nie miałam jeszcze żadnych pomysłów jak go wykorzystam. Po powrocie nastawiłam macerat z oliwą, który planowałam dodać do mydła (tymiankowego) lub do balsamu.
Długo to trwało - grecki tymianek macerował się przez ponad rok! Mieszałam go od czasu do czasu i ciągle obmyślałam recepturę dla mydła tymiankowego.
W końcu nadszedł odpowiedni moment. Nowa receptura, "dojrzały" macerat i odrobina olejku tymiankowego. Ostatnio mam coraz mniej czasu na realizację nowych pomysłów więc tym większa przyjemność
Rezultat możecie zobaczyć na zdjęciu. Już dawno nie byłam tak zadowolona jak po wyjęciu z formy tego mydełka : cudny odcień jasnej zieleni (avocado), gładka, lśniąca powierzchnia i ZAPACH! Dodatek olejku tymiankowego był standardowy, tak jak w innych moich mydłach, które przecież prawie wcale nie pachną. Tym razem mydło pachnie bardzo mocno. Mam wrażenie, że podczas zmydlania aromat jeszcze się nasilił, chociaż nie mam pojęcia jakim cudem mogło się to zdarzyć
Oczywiście nie wiem także jak trwałe będą kolor i zapach - zobaczymy co z nich pozostanie za kilka tygodni. Zwłaszcza kolor bo w końcu pochodzi wyłącznie z ziołowego maceratu, a nie barwników. To naturalne, że po pewnym czasie przestajemy odczuwać zapachy, ale kolory to co innego. Wzrok jest zmysłem bardziej obiektywnym od węchu.
Nie wiem czy mydło tymiankowe znajdzie się w ofercie mydlarni (dod Admin: teraz już wiem ), ale chciałam się Wam pochwalić.
Przy okazji poczytałam trochę o własnościach tymianku. Okazuje się, że nadaje się nie tylko do pieczonego kurczaka i do pizzy !
Cytat :
"...Kosmetyki naturalne doceniają jego znaczenie dla przeciwdziałania powstawaniu wyprysków. Medycyna potwierdza, że tymianek przydaje się w usuwaniu problemów skórnych na głowie, a w połączeniu z innymi składnikami, eliminuje łysienie...
Tymianek pochodzi od greckiej odwagi (thymos, thymon). Precyzyjna definicja mówi nam właściwie o odkażaniu, działaniu bakteriobójczym. Zioło przeznaczone dla pacjentów chorowitych, nawet z gruntu nieśmiałych.
Oczywiście wierzenia ludowe zazwyczaj traktuje się jak fikcję, ale niektórzy twierdzą, że nigdy nic nie wiadomo Być może owe męstwo wynikało z faktu, że tymianek dodawano do piwa. Przy okazji odrobina alkoholu z jego udziałem pomaga wygrać z brakiem apetytu. Tymianek zachęca do jedzenia. Ułatwia procesy trawienne. W wielu kulturach stosowano tymianek jako ochronę przed złymi duchami. Podobno odpędza koszmary. Solidna dawka potrafi pobudzić jak bardzo dobra kawa i wzmocnić zdolności umysłowe, podobnie do magnezu. Przydatny składnik potraw dla cierpiących na długotrwałe zmęczenie.. "
Powiedzcie sami, czy nie brzmi obiecująco ?
Wasz Admin
źródła : ziolowyporadnik.pl/ziola/tymianek/