Aktywny węgiel drzewny należy do najbardziej niezwykłych substancji jakie występują na Ziemi.
Aktualizacja [27 stycznia 2014]
W ostatnim Świecie Nauki (luty 2014) znalazłam informację o możliwościach skutecznego oczyszczania gleby i osadów z toksycznych związków rtęci za pomocą aktywnego węgla drzewnego.
Metylortęć jest związkiem rtęci, który przenikając do żywności wchodzi w łańcuch pokarmowy. Kumuluje się w żywych komórkach powodując problemy neurologiczne. Metylortęć i PCB (polichlorowane bifenyle) to substancje o najwyższym poziomie bioakumulacji (kumulowanie związków w tkankach), a więc umiejętność ich neutralizacji ma zasadnicze znaczenie.
Dotychczas usuwanie związków rtęci sprowadzało się do kosztownego i kłopotliwego usuwania warstwy gleby. Naukowcy z Centrum Badawczego Smithsonian Environmental, którzy testowali zdolność wiązania metylortęci przez węgiel aktywny twierdzą, że :
"w wyniku zastosowania węgla aktywnego bioakumulacja zmniejszyła się od 30% do nawet 90%"
Oznacza to, że w wytwarzanej żywności pozostaje mniej trujących związków (od 30 do 90%), a więc mniej przedostaje się do łańcucha pokarmowego.
No i czyż nie jest prawdą, że węgiel jest niezwykłą substancją ?!
Naturalny, sproszkowany, aktywowany węgiel drzewny.
Niezwykłe własności węgla wynikają z jego zdolności adsorpcji (przyciągania i zatrzymywania na powierzchni) wielu substancji.
Węgiel jest uznawany za najsilniejszy adsorbent występujący w stanie naturalnym. W dodatku, zdolności adsorpcyjne węgla znacznie zwiększa tzw. proces aktywacji, który nadaje mu wyjątkową, porowatą strukturę. W efekcie, 1 g węgla aktywowanego może mieć powierzchnię przyciągania rzędu 2 tys. m2 (więcej niż powierzchnia 4 boisk do koszykówki!).
Fizyczny i chemiczny mechanizm adsorpcji węgla nie jest dotąd dokładnie poznany, ale wiadomo, że wychwytuje (adsorbuje) :
- toksyczne gazy,
- bakterie, wirusy i wydzielane przez nie toksyny,
- wiele substancji rakotwórczych, drażniących i alergogennych (wywołujących uczulenia).
W sumie, około 90% ogólnej ilości związków organicznych jest wychwytywana, a jedynie 10% można uznać za słabo adsorbowane przez węgiel aktywny. Właśnie dzięki temu ma on działanie detoksykujące, a przede wszystkim działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu niezwykłych własności węgla pochodzą z czasów Hipokratesa. Już w IV w pne, Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie ran węglem drzewnym w celu usunięcia przykrego zapachu.
Węgiel drzewny był oficjalnie stosowanym lekarstwem w USA (zaklasyfikowany jako bezpieczny i efektywny lek na ostre zatrucia). Został skreślony z Farmakopei US około 1950 roku. Przyczyną skreślenia nie była jego nieskuteczność, ale przekierowanie amerykańskiej medycyny w stronę przemysłu farmaceutycznego.
W odróżnieniu od syntetycznych preparatów farmakologicznych :
- węgiel aktywny jest całkowicie bezpieczny dla skóry – nie występuje ryzyko jego przedawkowania,
- węgiel nie ulega przeterminowaniu,
- działa natychmiast,
- jest znacznie tańszy i łatwo dostępny
Węgiel aktywny jest pozyskiwany z roślinnych materiałów organicznych lub z kości. Węgiel drzewny zawiera około 90% chemicznego węgla, natomiast węgiel kostny około 11%.
Węgiel aktywny może być wykorzystany jako środek :
- oczyszczający - w przypadku infekcji ogranicza rozwój bakterii i wchłania wydzielane toksyny przez co przyczynia się do szybszego gojenia ran.
- usuwający przykre zapachy - działa jak dezodorant w różnego rodzaju schorzeniach objawiających się nieprzyjemnym zapachem.
Podczas kontaktu ze skórą, cząsteczki węgla są w stanie przyciągać zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni, ale nawet z głębszych warstw skóry. Otwierają pory i oczyszczają je, usuwając zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka.
Płukanie ust zawiesiną węgla aktywnego ogranicza nieprzyjemny zapach oddechu (w 90% powstaje on w jamie ustnej). Błona śluzowa pod wpływem węgla nie zanieczyszcza się, a przeciwnie oczyszcza o wiele szybciej.
Wasz Admin
na podstawie :
Leczenie węglem drzewnym – Agatha Thrash, Calvin Thrash - Fundacja Źródła Życia
www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm
Nasze uwagi :
- Węgiel aktywny wykorzystujemy w mydłach Węglowym i Oliwce Węglowej
- Węgiel aktywny w mydle zachowuje swoje własności, a jak stwierdzono środowisko wodne (tak jak ma to miejsce podczas mycia) dodatkowo wzmacnia działanie adsorpcyjne.
- Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające sprawia, że jest to doskonałe mydło do oczyszczania skóry trądzikowej, podrażnionej, pogryzionej przez owady.
- Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne powoduje, że mydła węglowe doskonale nadają się do higieny intymnej, zwłaszcza Węglowa Oliwka.
Zatem przy produkcji mydel czy innych kosmetykow na bazie wegla aktywnego nalezałoby wspomniec klientowi, ze trwalosc produktu to max 180dni. Pozdrawiam.
Najłatwiej kupić w aptece kapsułki z węglem (carbo medicinalis) i wysypać z nich.
Aktualnie niedostępny
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.