Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Aktywny węgiel drzewny należy do najbardziej niezwykłych substancji jakie występują na Ziemi.

Aktualizacja [27 stycznia 2014]
W ostatnim Świecie Nauki (luty 2014) znalazłam informację o możliwościach skutecznego oczyszczania gleby i osadów z toksycznych związków rtęci za pomocą aktywnego węgla drzewnego.
Metylortęć jest związkiem rtęci, który przenikając do żywności wchodzi w łańcuch pokarmowy. Kumuluje się w żywych komórkach powodując problemy neurologiczne. Metylortęć i PCB (polichlorowane bifenyle) to substancje o najwyższym poziomie bioakumulacji (kumulowanie związków w tkankach), a więc umiejętność ich neutralizacji ma zasadnicze znaczenie.
Dotychczas usuwanie związków rtęci sprowadzało się do kosztownego i kłopotliwego usuwania warstwy gleby. Naukowcy z Centrum Badawczego Smithsonian Environmental, którzy testowali zdolność wiązania metylortęci przez węgiel aktywny twierdzą, że :
"w wyniku zastosowania węgla aktywnego bioakumulacja zmniejszyła się od 30% do nawet 90%"
Oznacza to, że w wytwarzanej żywności pozostaje mniej trujących związków (od 30 do 90%), a więc mniej przedostaje się do łańcucha pokarmowego.
No i czyż nie jest prawdą, że węgiel jest niezwykłą substancją ?! 

Naturalny, sproszkowany, aktywowany węgiel drzewny.

Niezwykłe własności węgla wynikają z jego zdolności  adsorpcji (przyciągania  i zatrzymywania na powierzchni) wielu substancji. 
Węgiel jest uznawany za najsilniejszy   adsorbent występujący w stanie naturalnym. W dodatku, zdolności adsorpcyjne węgla znacznie zwiększa tzw. proces aktywacji, który nadaje mu wyjątkową,  porowatą strukturę. W efekcie, 1 g węgla aktywowanego może mieć powierzchnię przyciągania  rzędu  2 tys. m2 (więcej niż powierzchnia  4 boisk do koszykówki!).Fizyczny i chemiczny mechanizm adsorpcji węgla nie jest dotąd dokładnie poznany, ale wiadomo, że wychwytuje (adsorbuje) :

 • toksyczne gazy,
 • bakterie, wirusy  i wydzielane przez nie toksyny,
 • wiele substancji rakotwórczych, drażniących i alergogennych (wywołujących uczulenia).

W sumie, około 90% ogólnej ilości związków organicznych  jest wychwytywana, a jedynie 10% można uznać za słabo adsorbowane przez węgiel aktywny. Właśnie dzięki temu ma on działanie detoksykujące, a przede wszystkim działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu  niezwykłych własności węgla pochodzą z czasów Hipokratesa. Już w IV w pne,  Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie ran węglem drzewnym w celu usunięcia przykrego zapachu. 
Węgiel drzewny był oficjalnie stosowanym lekarstwem w USA (zaklasyfikowany  jako bezpieczny i efektywny lek na ostre zatrucia). Został skreślony z Farmakopei  US około 1950 roku. Przyczyną skreślenia  nie była jego nieskuteczność, ale przekierowanie amerykańskiej medycyny w stronę przemysłu farmaceutycznego.

W odróżnieniu od syntetycznych preparatów farmakologicznych :

 • węgiel aktywny jest całkowicie bezpieczny dla skóry – nie występuje ryzyko jego przedawkowania,
 • węgiel nie ulega przeterminowaniu,
 • działa natychmiast,
 • jest znacznie tańszy i łatwo dostępny

Węgiel aktywny jest  pozyskiwany  z roślinnych materiałów organicznych  lub z kości.  Węgiel drzewny zawiera około 90% chemicznego węgla, natomiast  węgiel kostny  około 11%.
Węgiel aktywny może być wykorzystany jako środek :

 1. oczyszczający  - w przypadku infekcji ogranicza rozwój bakterii i wchłania wydzielane toksyny  przez co przyczynia się do szybszego gojenia ran.
 2. usuwający przykre zapachy - działa jak dezodorant w różnego rodzaju schorzeniach objawiających się nieprzyjemnym zapachem.

Podczas kontaktu ze skórą,  cząsteczki węgla  są w stanie przyciągać zanieczyszczenia  nie tylko z powierzchni, ale nawet z głębszych warstw skóry. Otwierają  pory i oczyszczają  je, usuwając  zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka.  

Płukanie ust zawiesiną węgla aktywnego ogranicza nieprzyjemny zapach oddechu (w 90% powstaje on w jamie ustnej). Błona śluzowa pod wpływem węgla nie zanieczyszcza się, a przeciwnie  oczyszcza o wiele szybciej.

Wasz Admin Uśmiech

na podstawie :

Leczenie węglem drzewnym – Agatha Thrash, Calvin Thrash - Fundacja Źródła Życia
www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

Nasze uwagi :

 • Węgiel aktywny wykorzystujemy  w mydłach Węglowym i Oliwce Węglowej
 • Węgiel aktywny w mydle zachowuje swoje własności, a jak stwierdzono środowisko wodne (tak jak ma to miejsce podczas mycia) dodatkowo  wzmacnia działanie adsorpcyjne.
 • Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające sprawia, że jest to doskonałe mydło do oczyszczania skóry trądzikowej, podrażnionej, pogryzionej przez owady.
 • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne powoduje, że mydła węglowe doskonale nadają się do higieny intymnej, zwłaszcza Węglowa Oliwka.


Komentarze   
+1 # RE: aktywny węgiel drzewnytrep 2017-12-13 01:20
Wegiel aktywny moze nie ulega przeterminowani u jako takiemu, ale ulega deaktywacji po około 180 dniach od czasu pierwszego kontaktu z powietrzem atmosferycznym. łatwo to odkryc jak sie jest trepem, bo w szkolach wojskowych ucza tego, ze raz rozpakowany filter z weglem aktywnym po 180 dniach mozna wyrzucic do kosza, no chyba ze ktos lubi sie oszukiwac, ze w razie W taki przeterminowany filter pomoze mu prztrwac skazenie jakims gazem bojowym czy zanieczyszczeni em biologicznym.
Zatem przy produkcji mydel czy innych kosmetykow na bazie wegla aktywnego nalezałoby wspomniec klientowi, ze trwalosc produktu to max 180dni. Pozdrawiam.
+2 # RE: aktywny węgiel drzewnyadmin.. 2017-12-13 07:30
na szczęście węgiel zatopiony w mydle nie ma kontaktu z powietrzem (co najwyżej ten na powierzchni) :-)
+1 # RE: aktywny węgiel drzewnyMonika 2017-01-26 11:12
Świetny artykuł, bardzo dziękuję za informację. Ja szukałam info ze względu chęci stworzenia zamkniętego terrarium z roślinami ale strona medyczna bardzo mnie zaciekawiła
-1 # OtymKrzysiek pirotchnik 2016-01-25 06:41
iak aktywować ten wengiel nie w tym znaczeniu rze go podpalam tlko coś inego
-2 # RE: OtymAdmin.. 2016-01-25 07:35
myślę, że samemu byłoby trudno bo proces jest dość skomplikowany ;-)
Najłatwiej kupić w aptece kapsułki z węglem (carbo medicinalis) i wysypać z nich. :lol: Kosztuje kilka złotych i wystarczy na długo!
0 # RE: OtymSabina 2017-10-09 20:50
Mozna kupic ale ile kapsułek potrzeba np na 2 łyzeczki węgla.ja czasmi biorę wiecej.
0 # ?Admin.. 2017-10-09 22:02
Dotychczas kupowałam : http://sklep.fzz.pl/pl/c/Wegiel-aktywny/24/1/full
Aktualnie niedostępny :sad: mam nadzieję, że chwilowo

You have no rights to post comments