Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Olej kokosowy jako lek na Alzheimera

Natrafiłam ostatnio na bardzo ciekawy materiał, który wprawdzie nie jest bezpośrednio związany z mydlarstwem, ale z higieną w ogólnym jej znaczeniu z pewnością tak.

Informacje dotyczą oleju kokosowego, który należy do tzw. „wielkiej czwórki”, najbardziej powszechnych surowców wykorzystywanych w mydlarstwie. Na temat oleju kokosowego już pisałam, ale tym razem będzie o zupełnie nowym aspekcie jego działania.

Chociaż poniższy materiał to raczej studium przypadku, ale tak czy inaczej warto się z nim zapoznać.
Choroba Alzheimera to jedna z najpowszechniej występujących form demencji, dotychczas uznawana za nieuleczalną.  Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych żyje ponad 5 mln osób, u których ją zdiagnozowano i aktualnie jest na szóstym miejscu wśród przyczyn zgonów.  Choroba ta reprezentuje 60-80% przypadków demencji i może być też spotykana u ludzi młodszych.
Demencja w wieku 40-50 lat jest nazywana otępieniem przed-starczym i prawie zawsze jest to demencja typu Alzheimera. Niekiedy jest ona dziedziczna. Jest związana z obumieraniem komórek mózgu (neuronów) i nieznacznym zmniejszeniem jego rozmiaru (atrofia mózgu). Rozwija się na przestrzeni kilku lat, w ciągu których pacjent odczuwa coraz większe problemy z pamięcią, jest zdezorientowany, a także przechodzi zmiany osobowości. Nawet proste zadania domowe zaczynają sprawiać mu problemy, co w rezultacie prowadzi do sytuacji, gdy pacjent wymaga coraz większej pomocy osób trzecich. Częstotliwość występowania tego schorzenia to 1 przypadek na 1 200 osób.

Bezpośrednim dowodem pozytywnego działania oleju kokosowego na demencję jest przypadek Steva Newport’a, który po 5 latach postępującej choroby Alzheimera, uzyskał znaczącą poprawę  już po 35 dniach zażywania oleju kokosowego, tłoczonego na zimno (virgin).

Do tego typu informacji można podchodzić sceptycznie, ale moim zdaniem nie należy z góry przekreślać ich znaczenia, tym bardziej, że problem demencji w mniejszym lub większym stopniu, pośrednio lub bezpośrednio może dotyczyć każdego z nas.

Podstawowe znaczenie przy tego typu schorzeniach mają tzw. ciała ketonowe – grupa organicznych związków chemicznych, będących produktami metabolicznych przemian tłuszczów. U człowieka głównym miejscem produkcji i wydzielania do krwi ciał ketonowych jest wątroba, a proces ich powstawania nosi nazwę ketogenezy.

Jako materiał energetyczny organizm ludzki wykorzystuje przede wszystkim węglowodany (cukry). Cukry są wprawdzie podstawowym źródłem energii, ale są też szybko zużywane. Gdy brakuje węglowodanów, poziom glukozy we krwi spada co jest sygnałem, że trzeba sięgnąć do innego źródła energii – po kwasy tłuszczowe. Inaczej niż w przypadku węglowodanów nasze organizmy traktują je raczej jako „zapasowy” materiał energetyczny, który w postaci tkanki tłuszczowej jest odkładany na „czarną godzinę”.
W normalnych warunkach organizm zużywa zjadane cukry, a gdy ich brakuje zabiera się za tłuszcze zawarte w pokarmie. Gdy i tego zabraknie zabiera się za zachomikowane zapasy – tkankę tłuszczową. Komórki ciała wykorzystują energię wytwarzaną podczas spalania tłuszczy.
Niestety, nie jest to "paliwo" odpowiednie dla komórek mózgu. Potrzebują one czegoś innego. Tym czymś są ciała ketonowe wytwarzane z tłuszczy magazynowanych w wątrobie.
W normalnych warunkach, we krwi znajdują się tylko niewielkie ilości ciał ketonowych, ale ich produkcja wzrasta gdy poziom glukozy we krwi się obniża. W ten sposób mózg ma zapewniony stały dopływ energii, jeżeli nie w postaci glukozy to jako ciała ketonowe.

Spożywane przez nas tłuszcze są mieszaniną kwasów tłuszczowych o różnych długościach łańcuchów węglowych. Kwasy o długich łańcuchach są wolno metabolizowane w układzie trawiennym i zanim trafią do krwi są transportowane przez system limfatyczny. Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku kwasów tłuszczowych o średnich łańcuchach węglowych (tzw. MCT) - trafiają one bezpośrednio do wątroby, gdzie są metabolizowane podobnie jak węglowodany i zamieniane w ciała ketonowe. Tak więc od tego jaki rodzaj tłuszczy spożywamy, zależy to gdzie trafią i jak zostaną one wykorzystane.

Tyle tytułem wstępu.

Poniżej przedstawiam streszczenie artykułu z lipca 2008 napisanego przez Mary Newport – żonę Steva, która jest neonatologiem (lekarz zajmujący się noworodkami) w Spring Hill Regional Hospital na Florydzie :
WHAT IF THERE WAS A CURE FOR ALZHEIMER’S DISEASE AND NO ONE KNEW? - A Case Study by Dr. Mary Newport July 22, 2008 (źródło: www.coconutketones.com/WhatIfCure.pdf ).

W październiku ubiegłego roku ukazała się jej książka : „Alzheimer's Disease: What If There Was a Cure? The Story of Ketones.”, w której opisuje temat znacznie obszerniej.


"A co jeżeli jest lekarstwo na chorobę Alzheimera i nikt o tym nie wie ? – studium przypadku, Dr. Mary Newport 22 lipca , 2008"

"... Mój mąż, Steve cierpiał na postępującą demencję przez co najmniej 5 lat. Samodzielny, kreatywny mężczyzna, doskonale dający sobie radę z komputerem, nagle zaczął popełniać błędy w rachunkowości, notorycznie zapominać o umówionych spotkaniach, gubić portfel, klucze czy buty. W roku 2004 neurolog stwierdził lekką demencję. Rezonans magnetyczny nie wykazał żadnych zmian. W roku 2005 Steve zaczął przyjmować leki, jednakże to nie powstrzymało postępującej choroby – zapominał zażyć leki, nie potrafił przygotować posiłku, użyć kalkulatora czy wykonać najprostszego dodawania, nie potrafił czytać, przeliterować najprostszych wyrazów i mówiąc zapominał pospolitych słów. Drżenie rąk utrudniało jedzenie, a niekontrolowane ruchy szczęk były zauważalne podczas mówienia. Chodził bardzo wolno podnosząc stopy wyżej niż zazwyczaj.
Rezonans magnetyczny wykonany w 2008 wykazał atrofię (skurczenie) jego mózgu, klasyczny objaw choroby Alzheimera.
Starałam się włączyć go do programów testujących nowe leki, ale nie kwalifikował się z powodu depresji, na którą cierpiał kilka lat wcześniej. Czy to coś niezwykłego – depresja u osoby, która wie, że jest chora na Alzheimera ? W gruncie rzeczy depresja może być jednym z symptomów choroby lub ją poprzedzać.

Dopiero od niedawna dostrzegłam możliwość wykorzystania jako lek, trójglicerydów o średnich łańcuchach węglowych (MCT), czy bezpośrednio ciał ketonowych -  substancji, które nie tylko mogą leczyć, ale także zapobiegać chorobie Alzheimera.  Co więcej, są one potencjalnym lekiem także na chorobę Parkinsona, Huntingtona, miażdżycę, odmiany epilepsji i cukrzycy.

Co łączy te wszystkie choroby ?

Komórki naszych ciał mogą wykorzystywać ciała ketonowe jako alternatywne źródło energii, gdy nie ma glukozy. Komórki mózgu, w szczególności neurony potrzebują glukozy, ale mogą także wykorzystywać ciała ketonowe. W normalnych warunkach, w ludzkim układzie krążenia nie ma ciał ketonowych. Pojawiają się w efekcie co najmniej kilkudniowej głodówki lub specjalnej diety bogatej w tłuszcze (np. tzw. dieta Atkinsa). W chorobie Alzheimera, neurony w określonych obszarach mózgu tracą zdolność do przyswajania glukozy  i powoli obumierają. Proces ten ma miejsce na długo przed pojawieniem się widocznych symptomów. Gdyby wspomniane komórki mózgu miały dostęp do ciał ketonowych, mogłyby potencjalnie pozostać żywe i nadal funkcjonować. Wydaje się, że osoby, które cierpią na chorobę Parkinsona, Huntingtona czy miażdżyce mają podobny problem z przyswojeniem glukozy, choć zjawisko to występuje w innych obszarach mózgu lub rdzenia kręgowego.

Olej MCT (tłuszcz o średnich łańcuchach węglowych) jest trawiony odmiennie niż pozostałe tłuszcze – wątroba przekształca go bezpośrednio w ciała ketonowe. Doustne i dożylne jego zażywanie, prowadzi nie tylko do pojawienia się ciał ketonowych w krwi, ale także do znaczącego (39%) wzrostu przepływu krwi w mózgu. ...

Czytając materiały związane z badaniami nad nowymi lekami, dowiedziałam się, że obiecującym składnikiem jednego z nich jest olej MCT, pozyskiwany głównie z oleju kokosowego lub oleju z nasion palmy olejowej (Admin : palm kernel oil). Nie wiedziałam, że olej MCT może być łatwo kupiony przez internet, więc szukałam informacji o surowcu do pozyskiwania MCT - oleju kokosowym, który jest powszechnie dostępny. Wiedziałam się, że około 60% oleju kokosowego to właśnie kwasy tłuszczowe średnich łańcuchów, że nie zawiera cholesterolu, ale kwasy omega-6. Dowiedziałam się także, że poza olejem kokosowym i olejem z nasion palmy olejowej, najwięcej kwasów tłuszczowych średnich łańcuchów zawiera mleko kobiece.

Właśnie wtedy zawiozłam Steva na kolejne badanie. Stwierdzono wówczas poważne zaawansowanie choroby. Cóż mi pozostało ? W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się przy sklepie ze zdrową żywnością gdzie kupiłam olej kokosowy 100% virgin, a następnego ranka dodałam do owsianki Steva 2 łyżki stołowe..."


W ten sposób Mary Newport rozpoczęła żywieniową kurację swego męża, którą szczegółowo opisała w swoim artykule i książce. Celem tej kuracji było ciągłe podtrzymanie dostatecznego poziomu ciał ketonowych we krwi poprzez spożywanie odpowiednich ilości oleju kokosowego (lub bezpośrednio MCT).

Zainteresowanych odsyłam do źródła, dodam tylko, że w ciągu 35 dni od spożycia pierwszej porcji oleju kokosowego stan Steva przestał się pogarszać, a 18 miesięcy później jego mózg pracował na tyle normalnie, że testy wykazały już tylko łagodny przypadek choroby.

Jak mówi Mary Newport : " jeżeli ktoś z Twoich bliskich cierpi na chorobę Alzheimera lub inną, degenerującą mózg, weź pod uwagę olej kokosowy. W końcu tak czy inaczej – nic nie ryzykujesz!"

Jeden z podstawowych testów określających stopień zaawansowania choroby Alzheimera polega na tym, że pacjent jest proszony o narysowanie tarczy zegara. Poniżej zamieszczam rysunki wykonane przez Steva Newporta w różnych okresach kuracji.

zegar1

zegar2zegar3





















 Wasz AdminUśmiech

źródła :

www.coconutketones.com/biography.html
newsinfo.inquirer.net/48957/virgin-coconut-oil-hailed-as-cure-for-alzheimer%E2%80%99s
www.thehealthyhomeeconomist.com/virgin-coconut-oil-halts-severe-dementia-in-35-days


Komentarze   
0 # CHOROBA ALZHEIMERA. MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ! *****Paulina CYRAN, W-wa 2014-04-11 18:57
ODŻYWIANIE PRZY CHOROBIE ALZHEIMERA / OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

2. Niskowęglowodan owo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.

P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL , szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

You have no rights to post comments